NEŽEŇTE SE ZA TROFEJEMI!

Bohužel i v naší zemi snadno dojde ke srážce dodávky nebo nákladního auta s divokou zvěří, typicky srnou, jelenem nebo divočákem. Takové nehody mají pro zvíře obvykle fatální následky, na vozidle způsobují značné škody a dokonce i zranění řidiče nebo spolujezdce. Co dělat v takovém případě? Níže uvádíme stručný přehled.

Zveřejněný:

Stejně jako u jiných dopravních nehod je i zde nejdůležitější prevence. Zvěř se může vyskytovat zejména na úsecích silnic označených značkou ‚nebezpečí zvěře‘, proto je vhodné snížit rychlost, jezdit opatrně a sledovat obě strany silnice. Při špatné viditelnosti nebo špatných podmínkách na silnici je také lepší rychlost vozidla snížit, a to i na rychlost výrazně nižší než povolenou. Pokud nerušíte ostatní účastníky silničního provozu, používejte za tmy dálková světla, protože zvířata na silnici nebo podél ní spatříte mnohem dříve.

A pokud se vaše světla odrážejí od očí na okraji silnice, okamžitě zpomalte, protože divoká zvěř se často pohybuje ve skupinách, takže další jedince možná potkáte už za chvilku právě na silnici. Na těchto úsecích silnic je důležité dodržovat ještě větší odstup, protože vozidlo před vámi může ve snaze vyhnout se srážce prudce zabrzdit.

Pokud se však zvíře objeví na silnici před vámi, použijte klakson svého malého užitkového vozidla nebo nákladního vozu, protože světlo často způsobí, že se zvíře „zablokuje“ a na vozovce ustrne nebo začne utíkat ve světelném paprsku, zatímco zvuk klaksonu ho ze silnice může vyplašit. Důležité je také volant ke straně strhnout jen tehdy, když se v protisměru nikdo neblíží, protože čelní srážka bude téměř určitě závažnější než srážka s divokou zvěří.

Pokud už k tomu došlo

Samozřejmě se může stát, že se srážce s divokou zvěří nevyhnete ani přesto, že se výše uvedenými radami budete řídit. V takových případech je prvním a nejdůležitějším pravidlem okamžitě zastavit, zavolat policii a počkat, než přijede a místo nehody ohledá. Pořiďte co nejvíce fotografií a videozáznamů zvířete, vaší dodávky nebo nákladního vozu a místa srážky a příslušníkům policie poskytněte všechny podrobnosti.

V některých případech bude nutné vědět, ze které strany silnice zvěř skočila, neboť každá oblast může patřit jiné myslivecké organizaci. Přesná policejní zpráva představuje nejlepší šanci, jak dosáhnout příznivého vyřešení otázky likvidace škod. Kromě toho policie vyrozumí příslušnou mysliveckou organizaci, která zajistí odstranění zraněného nebo uhynulého zvířete. Není záhodno se zraněného zvířete dotýkat, jelikož se může chovat nevyzpytatelně.

Zároveň je zakázáno si ho odvézt, protože zvíře patří příslušné myslivecké organizaci nebo státu, takže jeho odvoz se považuje za krádež.

Kdo nese za sražení divoké zvěře zodpovědnost?

V minulosti platilo, že pokud ke sražení divoké zvěře došlo na dálnici nebo rychlostní silnici, odpovědnost nesl příslušný správce veřejné komunikace, protože tyto úseky silnic musí být před velkými zvířaty chráněny oplocením. Pokud zvěř zbloudí na silnici nebo v obydlené oblasti, měla by za škody nést odpovědnost příslušná myslivecká organizace. A pokud k nehodě dojde na silnici označené značkou ‚nebezpečí zvěře‘, bude za ni odpovědný řidič motorového vozidla. Škody ostatním stranám se uhradí z pojištění odpovědné strany.

Od 1. července letošního roku však byl zákon o myslivosti a lovu zvěře novelizován. Ve smyslu této úpravy nese téměř ve všech případech srážky s divokou zvěří odpovědnost řidič vozidla, ať už se jedná o srážku v obytné zóně, na dálnici nebo na rychlostní komunikaci. Od nynějška lze považovat za zodpovědnou mysliveckou organizaci pouze tehdy, pokud zvíře zabloudilo na silnici při lovu nebo honu, což je téměř nemožné prokázat. Řidič vozu, kterého taková smůla potkala, tak kromě vlastní ztráty musí zaplatit i náhradu za hodnotu zvěře.

Proto je nejdůležitější dodržovat nezbytná opatření pro prevenci ztráty se zvěří. Kromě toho jsou nyní na trhu s pojištěním k dispozici i připojištění určená speciálně pro případ srážky se zvěří a vyplatí se informovat na jejich podmínky.





Sdílet

TRUCK NEWS

V ZIMĚ POUZE SE ZIMNÍMI PNEUMATIKAMI!

Přestože je léto stále v plném proudu, za několik týdnů dorazí podzim, tedy v rámci provozování vozidel čas montáže zimních pneumatik. Prozíravější řidiči provádějí sezónní výměnu pneumatik v říjnu, což je u malých užitkových vozidel…

NEŽEŇTE SE ZA TROFEJEMI!

Bohužel i v naší zemi snadno dojde ke srážce dodávky nebo nákladního auta s divokou zvěří, typicky srnou, jelenem nebo divočákem. Takové nehody mají pro zvíře obvykle fatální následky, na vozidle způsobují značné škody a…

VYVARUJTE SE RIZIKU PORUCHY!

Na dnešním silně konkurenčním trhu s dodávkami just-in-time a vysokými pokutami za zpoždění jsou jedním z největších nepřátel dopravců neočekávané prostoje, například v důsledku technické poruchy. Odborníci společnosti Volvo Trucks shromáždili osm nejčastějších příčin poruch…

BEZPEČNĚ I NA KLUZKÝCH SILNICÍCH

Tento víkend nastane podzim, což znamená, že v následujících týdnech budeme muset stále častěji jezdit v dešti a na mokrých silnicích. V listopadu se už v důsledku ranních mrazíků mohou objevit zledovatělé silnice a po…

Nenechte si ujít naše nejlepší nabídky

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a my vás budeme informovat o našich akčních nabídkách a novinkách.

Pokračovat na přihlášení k odběru